Wzornik NCS

Nazwa NCS to skrót nazwy "Natural Color System" (Naturalny System Barw ®). Jest to logiczny system porządku barw opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute, oparty na percepcji koloru przez człowieka i ponad 60-letnich badaniach barwy. NCS jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów na świecie i stanowi normę w wielu krajach. Pozwala on opisać wszelkie wyobrażalne kolory, niezależnie od materiału, faktury, receptury itp. i nadać im jednoznaczną notację symboliczną, co pozwala je analizować, wytwarzać i kontrolować oraz przekazywać dane o kolorze między producentami, projektantami i ich klientami. Od roku 1995 standardem jest NCS2, czyli rozszerzona i poprawiona nowa edycja, oznaczana dodatkowo literą „S” (Second Edition), gdzie opisano więcej kolorów ze ściślejszą tolerancją i uwzględniono współpracę z przemysłem farbiarskim. m.in. poprzez zastosowanie pigmentów nieszkodliwych dla środowiska. Wszystkie stosowane pigmenty spełniają najwyższe wymogi norm Unii Europejskiej do tego stopnia, że nie jest konieczne oznaczanie ich symbolami dotyczącymi szkodliwości dla zdrowia i zagrożenia środowiska naturalnego.

System NCS bazuje na zdolności człowieka do rozróżniania sześciu podstawowych kolorów: bieli – W, czerni – S, żółci – Y, czerwieni – R, błękitu – B i zieleni G. Symboliczna notacja opiera się na podobieństwie między nimi, a kolorem badanym. Kolor (Hue) opisujemy przez stopień podobieństwa do dwóch najbliższych podstawowych kolorów chromatycznych. Ponadto podajemy podobieństwo do czerni (Blackness), oraz chromatyczność (Chromaticness), czyli stopień podobieństwa do najczystszego odcienia w danym kolorze. Numer koloru określa jednocześnie konkretną lokalizację w trójwymiarowym modelu, przedstawianym jako podwójny stożek, zwany bryłą barw NCS. Dla ułatwienia model przestrzenny można przedstawić w postaci przekrojowych modeli dwuwymiarowych, są to krąg kolorów NCS oraz trójkąt odcieni NCS.
Podstawowy zestaw barw NCS składa się z 1950  pól barwnych

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.